Virtuální realita v architektonické praxi II.

Z BIM do VR

CAD a BIM modely mají většinou velice detailní geometrii, což pro virtuální realitu není nutné. Plně interaktivní VR software má také obrovské nároky na výkon, a tak je v případě přenášení BIM dat do VR určitá optimalizace modelu nevyhnutelná.

Tady většinou přijdou na řadu specialisté na VR, kteří jsou více než zkušení v tom, jak zjednodušit geometrii, přidat osvětlení, vyplnit mezery v modelu a zbavit se objektů, které nemají ve scéně co dělat.

„Naši klienti mají model, my máme helmy, grafické enginy a postupy, jak to všechno spojit dohromady,“ říká Scott Grant, CEO Soluis, firmy specializující se na vizualizace se sídlem v Glasgow.

Jakmile je model ve virtuálním prostředí, na řadu přijdou detaily jako například materiály, osvětlení, nábytek a podobně, které dodají prostředí na reálnosti. Barcelonští ARQVR si se svými prostředími opravdu vyhrají a do modelu vám přidají knihy, květiny nebo obrazy.

Je také možné naprogramovat prostředí tak, aby bylo více interaktivní – klienti si mohou například zaexperimentovat s designem, materiály nebo osvětlením. Architekti mohou přecházet mezi jednotlivými návrhy, a to vše bez toho, aby opustili prostředí VR. Londýnská agentura Rewind naprogramovala do svého dema sanfranciského bytu vytvořeného v Autodesk Stingray možnost měnit nábytek nebo obnažovat zdi.

Tvorba realistických a interaktivních VR je složitý proces, který vyžaduje odborníka, a tak se většina firem obrací na specialisty.

Hardware pro plynulý výkon VR

Virtuální realita vyžaduje extrémně výkonnou pracovní stanici. Většina PC pro CAD sice nejspíš bude vyhovovat minimálním požadavkům na CPU a paměť (3.30GHz Intel Core i5 4590 / 8GB RAM a výše), ale horší už to bude s grafikou.

Jak Oculus Rift tak HTC Vive potřebují grafickou kartu s minimálním výkonem 90 FPS pro každé oko. Kdybyste snížili hranici, uživateli se přinejlepším zatočí hlava a přinejhorším se mu udělá pořádně nevolno.

Nejenže má VR velice vysoké nároky na GPU hardware, ale navíc také vyžaduje obrovskou paměť a přenosovou rychlost paměti, protože se modely musí načíst do GPU paměti rychle.

AMD doporučují vlastní špičkový profesionální grafický procesor, AMD FirePro W9100 (ve verzi 16GB nebo 32GB). Nedávno ale uvedli na trh Radeon Pro Duo, grafickou kartu jejíž dvě jádra a chlazení kapalinovou smyčkou z ní dělá ideální nástroj při tvorbě a prohlížení VR obsahu.

grafická-karta-CAD-VR

AMD Radeon Pro Duo

Nvidia nabízí Quadro P4000 (8GB), Quadro P5000 (16GB) a Quadro P6000 (24GB).

Upgrade grafické karty je také často to jediné, co musíte udělat, aby vaše CAD pracovní stanice byla schopna virtuální reality. Záleží ale na druhu vašeho PC. Většina VR-schopných grafických karet vyžaduje dva PCIe sloty, přídavné napájení a výkon alespoň 150W. Je nutné si předem zjistit, jestli vaše CAD stanice splňuje tyto požadavky. ´VR Ready´program od Nvidie pomáhá uživatelům s nákupem pracovní stanice, která je schopná spustit profesionální VR aplikace.

Výrobci Dell, HP a Lenovo zatím přišli s profesionálními pracovními stanicemi, které jsou kompatibilní s Nvidia VR. HP Z240, Z640 a Z480, Dell Precision T5810, T7810 a T7910 a Lenovo P410, P 510, P710 a P910 už obsahují Nvidií doporučené konfigurace a Intel Core i5-4590/Intel Xeon E3-1240 v3 nebo vyšší CPU a HTC Vive nebo OCULUS Rift helmu.

V MSI přišli s mobilní pracovní stanicí s podporou Nvidia VR, MSI WT72. Nabízí současný nejrychlejší mobilní grafický procesor, Quadro M5500 GPU. Také Eurocom má ve své nabídce několik notebooků, které vyhoví vysokým nárokům Rift nebo Vive. Mobilní VR má dvě výhody: jednak je přenosná, takže ji jednoduše můžete přinést ke klientovi nebo přímo na místo projektu. Další věc je, že notebook je možné přenášet v batohu pro účely VR, s náhradní baterií a bez potřeby kabelů.

virtualni-realita-PC

Nvidia ´VR Ready´HP Z840 pracovní stanice a HTC Vive

VR se netýká pouze profesionálních grafických karet. Jak AMD Radeon RX 480, tak Nvidia GeForce GTX 1080 splňují minimální nároky pro použití s HTC Vive a Oculus Rift a měly by bez problému spolupracovat s VR herními enginy jako například Unreal Engine a Unity.

Neustále se zlepšující vizuální kvalita vyžaduje čím dál tím více od pracovních stanic, které renderují obrazy v reálném čase a triky jako „light baking“ mnohé ulehčí. Před-renderování ale může zabrat hodiny, a to i na extrémně výkonných strojích.

Nvidia Iray VR posunuje hranice reality a nabízí svým uživatelům fyzické renderování přímo ve virtuálním prostředí. Technologie grafickou kartou akcelerovaného paprsku přesně simuluje světelné efekty, jako například odrazy na mramorové podlaze, které se mění podle toho, kde zrovna stojíte.

Má to i své nevýhody – přípravy vyžadují obrovský komputační výkon a i s osmi supervýkonnými GPU, renderování z jednoho úhlu pohledu zabere více než 100 hodin. Můžete se pohybovat do stran a zažít Parallax efekt (pohled za sloup nebo dolů z balkonu), ale nemůžete se volně procházet po scéně.

Přestože kvalita výstupu je vynikající, je jí vlastně trochu škoda na současné virtuální helmy. Zobrazení obrazu renderovaného akcelerovaným paprskem na 4K monitoru je jedna věc, ale za použití VR helmy je zážitek úplně jiný, protože pixely jsou stále viditelné. Z obou důvodů je Iray zatím spíš technologií budoucnosti.

Nvidia-Iray-render

Interaktivní „fotorealismus“ ve virtuální realitě Nvidia Iray

Autor: Greg Corke

Související články: